UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA SZTANDARU SZKOLE
Dnia 28 września 2011r. miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie w dziejach naszej szkoły. Tego dnia odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru z wizerunkiem patrona prof. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kaplicy w Przejazdowie, na której byli obecni głównie uczniowie, nauczyciele oraz kilkoro gości. Mszę odprawiali ks. P. Kalicki i proboszcz parafii ks. S. Linda . Sztandar został uroczyście przyniesiony do kaplicy przez panów reprezentujących grono fundatorów, którzy zechcieli wesprzeć to ważne dzieło. Sztandar niósł sołtys Przejazdowa p. J. Sampolski, a asystował mu p. M. Mordziński, właściciel sklepu Gabi. Podziękowania należą się również przedsiębiorstwu Hydrokan oraz przede wszystkim Gminie Pruszcz Gdański za finansowe wsparcie. W czasie mszy, o której oprawę wokalna zadbała p. K. Ładwikowska wraz z zespołem śpiewających uczniów, sztandar został poświęcony, a ksiądz proboszcz wygłosił stosowne na tę okazję kazanie.
W tym czasie na salę gimnastyczną przybywali już zaproszeni goście, witani w progu przez uczniów pod opieką p. A. Pawłowskiej. Sala na ten dzień zupełnie zmieniała swoje oblicze! Wiele osób starało się, aby wyglądała odświętnie i godnie. Państwo Błońscy i p. Ładwikowska zadbali o wspaniałą dekorację, której istotną część stanowiła wystawa artystycznych fotografii o tematyce morskiej autorstwa dwóch uczennic M. Drosio i K. Chmurzewskiej oraz dwóch pań nauczycielek. Można było także podziwiać obrazy marynistyczne, namalowane również przez jedną z uzdolnionych pań. Najbardziej przykuwała uwagę znajdująca się w centrum dekoracji wielkoformatowa fotografia portu w Gdyni, a na jej tle własnoręcznie wykonany kadłub łodzi rybackiej, jakby dopiero przybyłej z morskiego połowu. Oczekującym na uroczystość towarzyszyły odgłosy szumu morza i krzyku mew, bo cały wystrój szkoły, czyli korytarzy na dole oraz sali bankietowej był konsekwentnie utrzymany w tematyce morskiej, do czego znacznie przyczyniła się p. D. Grajoszek i uczniowie, z którymi wykonywała ozdoby i upominki dla gości.
Po zakończeniu mszy sztandar uroczyście przeniesiono do szkoły, gdzie już czekały zaproszone poczty sztandarowe z innych szkół w gminie. Kiedy pojawili się najważniejsi goście, przy dźwiękach fanfar na salę wprowadzono wszystkie sztandary, a w tym nasz. Prowadząca, p. J. Idzikowska zapowiedziała odśpiewanie hymnu państwowego, a potem miało miejsce powitanie gości. Zaszczycili nas swoją obecnością, m.in.: p. Wójt Gminy Pruszcz Gdański p. M. Kołodziejczak, pomorski Wicekurator Oświaty p. E.Wasilenko, prof. W. Andruszkiewicz, współpracownik profesora Kwiatkowskiego, p. M. Piotrowicz asystent posła na Sejm RP p. P. Ołowskiego, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich p. G. Walczukiewicz, delegat Gminy Pruszcz Gd. do Związku p. K. Włodarczyk , Przewodniczący Rady Gminy p. M. Kowalski, Przewodnicząca Komisji Oświaty p. E. Romik, Przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. J. Witek, Pełnomocnik wójta ds. Społecznych p. B. Chodkowska oraz radni naszej gminy, dyrektorzy szkół i emerytowani nauczyciele naszego gimnazjum. Na uroczystości obecna była również dziennikarka Echa Pruszcza, która napisała na temat naszej uroczystości wzmiankę do lokalnej gazety.
Następnym punktem uroczystości było wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru przez ww. gości, a także przewodniczącą Rady Rodziców p. M. Trzcińską, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego M. Drosio oraz przez p. Dyrektor w imieniu Rady Pedagogicznej.
Kiedy już sztandar był gotowy do dalszych ceremonii, nastąpił najbardziej oczekiwany moment, czyli przekazanie sztandaru przez fundatorów na ręce Pani Wójt, a następnie naszej Pani Dyrektor, która przyrzekła dołożyć wszelkich starań, aby otaczany był on należytym szacunkiem i przynosił dumę szkole.
Następnie sztandar mógł trafić pod opiekę uczniowskiego pocztu, stojącego do tej pory w cieniu dzierżących go panów fundatorów. Z rąk dyrektora szkoły sztandar przejął chorąży Dawid Lelakowski, a asystowały mu Kinga Łojko i Paulina Wojdyr. Oni, jako pierwsi uczniowie w historii gimnazjum, złożyli ślubowanie na sztandar, również obiecując wobec niego szacunek i troskę oraz godne zachowanie. Następnie odbyło się wielkie, uroczyste ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas na sztandar, które w symboliczny sposób przypieczętowało związek młodzieży z imieniem szkoły, jej patronem i sztandarem.
Część oficjalną uroczystości zakończyło wyprowadzenie wszystkich sztandarów, przy czym nasz tym razem nieśli już dumni uczniowie. Następnie o zabranie głosu poproszony został nasz zacny gość, prof. Andruszkiewicz, który wspominał swoje lata współpracy z patronem szkoły oraz jego wielką myśl o rozwoju Wybrzeża, tak ważną dla wszystkich, którzy tu się wychowują, uczą i planują przyszłość. Profesorowi podziękowano kwiatami i na scenę wyszli uczniowie przygotowani przez panie L. Bukowską i I. Sieńkowską. Zanim zaczęli recytować, usłyszeliśmy jeszcze unikatowe nagranie głosu samego prof. Kwiatkowskiego, opowiadającego o konieczności dokonania wysiłku budowy portu w Gdyni. W wystąpieniu uczniów przeplatały się cytaty z pism profesora i fragmenty wierszy tematycznie odnoszące się do cytatów oraz piosenki, które przygotowała z uczniami p. K. Ładwikowska.
Po części artystycznej zabierali głos nasi goście, wręczali na ręce pani Dyrektor pamiątkowe upominki, a z rąk p. Walczukiewicza otrzymała ona medal wybity z okazji XX-lecia działalności Związku Miast i Gmin Morskich. Pani dyrektor w swoim przemówieniu podziękowała za okazane naszej szkole zainteresowanie i życzliwość oraz wyraziła radość i dumę z powodu tego uroczystego dnia, a także nadzieję, że sztandar symbolizujący dzieło i wartości naszego patrona, będzie życiowym drogowskazem dla wielu pokoleń uczniów. Następnie zaprosiła wszystkich gości oraz reprezentantów grona nauczycielskiego i uczniów na odsłonięcie tablicy upamiętniającej nadanie imienia naszej szkole, które to miało miejsce rok temu. Tablica została zawieszona na dolnym korytarzu w pobliżu głównego wejścia obok gabloty ze sztandarem.
Uroczystość została uwieńczona poczęstunkiem dla gości w pięknie udekorowanej sali, a uczniowie udali się na przygotowany dla nich posiłek na podwórku.
Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się we wspólną pracę należą się podziękowania, ale też naszym uczniom i ich rodzicom za to, że młodzież pięknie wyglądała w lśniących bielą koszulach i godnie się zachowywała. (I.S.)